Пловдив – домакин на световно първенство по гребане за мъже и жени 2018

В първенството участваха повече от 1000 състезатели от 62 страни. Те си разпределиха отличията в 14 олимпийски, 6 неолимпийски и 9 дисциплини за хора с увреждания. Жан-Кристоф Ролан връчи почетни медали на ФИСА за голям принос в развитието на гребането на министъра на младежта и спорта на България Красен Кралев, кмета на Пловдив Иван Тотев и председателя на организационния комитет на световното първенство Иван Попов. Четири нации извоюваха по 3 златни медала в Пловдив – Италия, САЩ, Германия и Франция. Първото място в генералното класиране окупираха гребците от Апенините, които грабнаха и най-много сребърни отличия – 4, а имат и един бронзов медал. Американците се окичиха 3 пъти със сребро и 4 пъти с бронз, което им отреди и първото място по количество медали – общо 10. България пък записа най-доброто си класиране на световното първенство по гребане в последния ден. Новосформираната двойка скул при мъжете – Кристиан Василев и Борис Йотов се нареди на 12-о място в крайното класиране на дисциплината, след като финишира на 6-ата позиция във финал Б. Световното първенство по гребане в Пловдив ще се запомни с визитата на президента на МОК Томас Бах, както и с първата копка за втория гребен канал в Пловдив. За хидратацията на всички състезатели по време на Световното първенство се погрижи „Нова Трейд“ ЕООД, като подкрепи спортистите с необходимото им количество изворна вода „Бачково“.